Jak skutecznie i bezpiecznie wyczyścić swój laptop? poznaj 7 zasad, które pozwolą ci utrzymać sprawny sprzęt.

jak dbać o swój komputer?

Twój laptop działa wolniej niż zwykle? Być może nadszedł czas, by przeprowadzić jego gruntowne czyszczenie. W dzisiejszym #poradnikuinformatyka dowiesz się, jak dokładnie i bezpiecznie wyczyścić swój laptop, aby przywrócić mu pełną wydajność i wydłużyć żywotność.

Na początek zadajmy sobie pytanie, po co tak właściwie regularnie czyścić laptop?

Oto kilka powodów, dlaczego warto regularnie dbać o czystość swojego sprzętu:

 • Zapobieganie przegrzewaniu się – kurz i brud nagromadzone wewnątrz laptopa mogą powodować przegrzewanie się podzespołów, co prowadzi do spadku wydajności i może skrócić żywotność sprzętu;
 • Optymalna wentylacja – czysty laptop jest w stanie lepiej odprowadzać ciepło, co wpływa na efektywność systemu chłodzenia;
 • Unikanie awarii – nadmiar kurzu w laptopie może prowadzić do zwarcia lub uszkodzenia podzespołów, co z kolei może skutkować awarią sprzętu;
 • Zapobieganie przeciążeniom – brud w gniazdach i portach może prowadzić do przeciążeń elektrycznych lub zakłóceń w pracy laptopa;
 • Zachowanie komfortu użytkowania – czysty ekran, klawiatura i touchpad poprawia komfort pracy, eliminując smugi, odciski palców i inne zabrudzenia;
 • Długo trwająca estetyka – regularne dbanie o wygląd zewnętrzny laptopa sprawia, że utrzymuje on wygląd zewnętrzny przez długi czas;
 • Eliminacja bakterii i wirusów – co jest istotne z punktu widzenia higieny i zdrowia.

Jak widać, powodów do regularnego czyszczenia sprzętu jest wiele. Jak zatem robić to skutecznie i bezpiecznie?

7 prostych i uniwersalnych zasad, dzięki którym szybko, dokładnie i w bezpieczny sposób wyczyścisz swój sprzęt w domowych lub biurowych warunkach:

 1. Przygotowanie niezbędnych narzędzi i środków czyszczących, czyli: 
 • Ręcznika papierowego lub ściereczki z mikrofibry,
 • Preparatu do czyszczenia wyświetlaczy i ekranów,
 • Małego i miękkiego pędzelka do usuwania kurzu,
 • Patyczków higienicznych oraz ściereczki bezpyłowej (opcjonalnie).
 1. Przygotowanie laptopa do czyszczenia
  Zanim zaczniesz, wyłącz laptop, odłącz go od zasilania i usuń baterię, jeśli to możliwe. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, pamiętaj, że laptop jest zasilany, co może w pewnym stopniu utrudniać czyszczenie (np. gdy włączy się przypadkiem, po naciśnięciu przycisku włączania).
 1. Zacznij od usunięcia widocznych cząstek kurzu, używając pędzelka. Zwróć uwagę szczególnie na miejsca, tj. klawiatura, dolna rama ekranu, touchpad oraz miejsca, z których uchodzi powietrze z wentylatora (zazwyczaj znajdujące się na spodzie lub na brzegach laptopa).
 1. Po wstępnym „odkurzeniu” laptopa, przejdź do czyszczenia „na mokro”. Niewielką ilość preparatu do czyszczenia nanieś na ścierkę z mikrofibry i delikatnie przetrzyj ekran kolistymi ruchami, by usunąć widoczne zabrudzenia. Unikaj zbyt silnego nacisku i zbyt energicznego pocierania, by nie uszkodzić ekranu.
 1. Następnie przetrzyj ramki ekranu. Pamiętaj, aby nie nakładać preparatu bezpośrednio na sprzęt, zawsze na ścierkę!
 1. Kolejny krok to czyszczenie klawiatury i dolnej obudowy. Ponownie użyj do tego wilgotnej ścierki z odrobiną specjalistycznego preparatu. Delikatnie oczyść klawiaturę, zwracając uwagę na brzegi klawiszy i touchpad. Jeśli na czas czyszczenia nie możesz wyjąć baterii, uważaj, by przypadkowo nie włączyć laptopa, naciskając przycisk zasilania.
 1. Na koniec zamknij laptop i wyczyść zewnętrzną obudowę ręcznikiem papierowym lub ścierką do momentu usunięcia widocznych zabrudzeń. Ponownie użyj pędzelka, aby przeczyścić miejsca, z których uchodzi powietrze z wentylatora.

Pamiętaj, że każdy model laptopa różni się pod względem budowy i rozmieszczenia niektórych jego elementów.

Warto zwrócić uwagę na problemy, które codziennie spotykamy u naszych klientów, spowodowane brakiem czyszczenia laptopa lub/i nieznajomością odpowiedniego dbania o sprzęt. Oto kilka przykładów:

 • Uszkodzenie wentylatora, problemy z prawidłowym działaniem klawiatury spowodowane nadmierną ilością kurzu,
 • Zalanie laptopa preparatem do czyszczenia, który został nałożony bezpośrednio na sprzęt,
 • Uszkodzenie powłoki antyrefleksyjnej na ekranie laptopa, co spowodowało widoczne plamy na ekranie,
 • Mniejsza precyzja touchpada, poprzez nagromadzenie się na nim brudu,
 • Zakłócenia pracy portów – brud w portach i gniazdach, prowadzący do zakłóceń w pracy urządzeń podłączanych do laptopa.

Warto pamiętać również o okresowym czyszczeniu wewnętrznych komponentów laptopa. Tą część czyszczenia sprzętu oddaj jednak w ręce profesjonalistów, którzy w odpowiedni sposób usuną kurz i brud nagromadzone wewnątrz laptopa.

Podsumowując, dbanie o czystość laptopa ma istotne znaczenie dla utrzymania jego wydajności, bezpieczeństwa, a także dla zapewnienia komfortu użytkowania i odpowiedniej estetyki. Regularne czyszczenie stanowi integralną część prawidłowej opieki nad sprzętem komputerowym.

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak prawidłowo wyczyścić swój laptop. Jeśli natomiast potrzebujesz fachowej pomocy, skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top