JAK TECHNOLOGIE WSPIERAJĄ ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ? POZNAJ KONCEPCJĘ GREEN IT.

Green IT, zrównoważony rozwój

Żyjemy w czasach, w których świadomość ekologiczna i potrzeba ograniczenia emisji dwutlenku węgla nieustannie rośnie. W związku z tym koncepcja Green IT (zielonego IT lub zrównoważonego IT) nabiera coraz większego znaczenia. Obejmuje ona projektowanie, produkcję, użytkowanie i utylizację technologii w sposób minimalizujący jej negatywny wpływ na środowisko. Zielone przetwarzanie obejmuje również wybór zrównoważonych źródeł surowców, redukcję odpadów elektronicznych i promowanie zrównoważonego rozwoju poprzez wykorzystanie odnawialnych zasobów.

Najważniejsze aspekty Green IT

Każdy element technologii informacyjnej, od układów scalonych po centra danych, generuje ślad węglowy. Zielone IT dąży do jego redukcji na każdej płaszczyźnie. Wdrożenie zrównoważonych rozwiązań dotyczy nie tylko producentów, ale również organizacji, przedsiębiorstw i indywidualnych użytkowników technologii. 

Decyzje dotyczące przejścia na ekologię zaczynają się na długo przed tym, zanim produkty dotrą do konsumentów. Na przykład projektowanie i produkcja produktów to główne obszary, w których można zmniejszyć wpływ technologii na środowisko.

Gdy projektanci podejmują kroki w celu zmniejszenia ilości energii zużywanej przez każdy produkt w trakcie działania i zmniejszenia ilości ciepła wytwarzanego przez te produkty, cena węgla w komputerach spada. Na przykład tryb uśpienia jest jednym z najwcześniejszych przykładów projektantów stosujących koncepcję zielonych komputerów w celu oszczędzania energii.

Wybór materiałów jest również kluczowy. Generowanie mniejszej ilości odpadów w produkcji urządzeń i komponentów zmniejsza obciążenie środowiska spowodowane przez technologię. Zielona produkcja to odrębna, ale powiązana kategoria zielonej technologii, która reguluje sposób działania fabryk.

Producenci mogą także podjąć inne działania z zakresu zielonej informatyki, takie jak wydłużenie żywotności urządzeń i podzespołów komputerowych, aby nie trzeba było ich tak często wymieniać, zwiększenie możliwości ponownego wykorzystywania produktów przez użytkowników oraz umożliwienie recyklingu urządzeń w przypadku konieczności ich wymiany.

Jednym z prostych kroków w kierunku wydajności jest upewnienie się, że wszystko jest wyłączone. Jednostki centralne (CPU) i urządzenia peryferyjne, takie jak drukarki, powinny być wyłączane, gdy nie są używane. Planowanie bloków czasu na określone zadania, takie jak drukowanie, oznacza, że ​​urządzenia peryferyjne są używane tylko wtedy, gdy są potrzebne.

Wybór sprzętu, który będzie trwały i zużywa najmniejszą ilość energii potrzebną do wykonania zadania, to również sposób na zmniejszenie śladu węglowego IT. Na przykład notebooki zużywają mniej energii niż laptopy, a laptopy – mniej niż komputery stacjonarne.

kluczowe aspekty green it obejmują:

1. Zrównoważone projektowanie i produkcja

a) minimalizacja ilości ciepła generowanego przez sprzęt,
b) unikanie materiałów toksycznych i ograniczenie odpadów produkcyjnych,
c) wprowadzenie trybów oszczędzania energii, np. tryb uśpienia.

2. Efektywne zarządzanie energią

a) wyłączanie nieużywanych urządzeń i peryferiów,
b) planowanie bloków czasu na drukowanie i inne zadania wymagające dużej mocy obliczeniowej,
c) korzystanie z energooszczędnych technologii, takich jak procesory o niskim poborze mocy.

3. Długowieczność i ponowne wykorzystanie sprzętu

a) wydłużenie żywotności urządzeń i komponentów,
b) ponowne wykorzystanie podzespołów zamiast ich wyrzucania,
c) recykling i odpowiednia utylizacja elektrośmieci.

4. Odpowiedzialne zakupy IT

a) wybór urządzeń o niskim zużyciu energii, np. laptopów zamiast komputerów stacjonarnych,
b) korzystanie z ocen Energy Star i certyfikatów ekologicznych,
c) kupowanie sprzętu odnawianego zamiast nowego.

Wyzwania Green IT

Jedną z największych barier w rozwoju zielonego przetwarzania jest brak świadomości. Rzadko myśli się o branży IT w kontekście zmian klimatu. Wraz z ogólnym brakiem świadomości rynek IT rozwinął się w sposób, który priorytetowo traktuje rozwój mniejszych i szybszych komponentów i urządzeń, niekoniecznie przyjaznych dla środowiska.

Fakt, że technologia ewoluuje i zmienia się bardzo szybko, stwarza wyzwania w zakresie wydłużania cyklu życia produktów i wymaga od twórców technologii zapewnienia, że każda iteracja nadal spełnia standardy przyjazne dla środowiska. 

Przejście z konwencjonalnej konfiguracji w fabryce, centrum danych lub biurze korporacyjnym na konfigurację ekologiczną wymaga często znacznej początkowej inwestycji kapitałowej, która stanowi dodatkową potencjalną barierę.

mimo licznych korzyści, rozwój zielonej informatyki napotyka liczne bariery:

Brak świadomości – wielu użytkowników nie postrzega IT jako czynnika wpływającego na zmiany klimatu.

Szybki rozwój technologii – skraca cykl życia produktów i utrudnia ich zrównoważone zarządzanie.

Wysokie koszty początkowe – przejście na ekologiczną konfigurację wymaga początkowej inwestycji.

Zróżnicowane potrzeby użytkowników – inne priorytety mają duże centra danych, a inne indywidualni użytkownicy.

Dlaczego warto inwestować w Green IT?

Inwestycja w technologie wpisujące się w koncepcję Green IT przyniesie korzyści nie tylko środowisku, ale również Twojej firmie:

  • Przyczynianie się do walki ze zmianami klimatu — technologie zgodne z zasadami Green IT pomagają redukować emisję dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji.
  • Oszczędności finansowe — niższe zużycie energii i optymalizacja zasobów prowadzą do zmniejszenia kosztów operacyjnych.
  • Lepszy wizerunek — firmy stosujące ekologiczne praktyki są postrzegane jako odpowiedzialne i nowoczesne, co może przyciągać świadomych konsumentów oraz inwestorów.
  • Zgodność z regulacjami — w Polsce obowiązują przepisy, tj. ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym oraz regulacje dotyczące efektywności energetycznej, które zobowiązują przedsiębiorstwa do odpowiedzialnego zarządzania sprzętem IT i minimalizacji jego wpływu na środowisko.

Co możesz zrobić w swojej organizacji?

Zielone IT nie jest przeznaczone wyłącznie dla dużych organizacji. Możesz również odegrać ważną rolę w poprawie zrównoważonego rozwoju w świecie IT, wprowadzając proste zasady w swojej firmie. 

Gdy wiele osób zdecyduje się na korzystanie z funkcji takich jak hibernacja lub tryb uśpienia, wpływ na środowisko będzie ogromny. Niezależnie od urządzenia, korzystanie z funkcji zarządzania energią i dostosowywanie jasności ekranu pomoże zmniejszyć zużycie energii. Inne sposoby na mniejsze zużycie energii to wyłączanie komputerów pod koniec dnia i wyłączanie urządzeń peryferyjnych, tj. głośniki lub drukarki (chyba że są używane).

Napełnianie wkładów do drukarek zamiast kupowania nowych powoduje mniej odpadów, a kupowanie odnowionego sprzętu zamiast nowego zmniejsza wpływ na środowisko. Bezpieczna utylizacja sprzętu elektronicznego również przyczynia się do poprawy zrównoważonego rozwoju.

Pamiętaj również o wyborze najbardziej efektywnego sprzętu do zadań, którym ma służyć. Jeśli notebook lub laptop może wykonywać niezbędne zadania równie dobrze, jak komputer stacjonarny, wybierz bardziej wydajne urządzenie.

każdy może przyczynić się do wdrażania green IT, stosując proste zasady:

1. Używaj trybu hibernacji i oszczędzania energii.

2. Dostosuj jasność ekranu do rzeczywistych potrzeb.

3. Wyłączaj urządzenia po zakończeniu pracy.

4. Wybieraj odnowiony sprzęt zamiast nowego.

5. Odpowiednio utylizuj elektrośmieci.

Bardzo ważnym aspektem jest cykliczna edukacja użytkowników końcowych w postaci organizacji szkoleń i kampanii informacyjnych, które promują ekologiczne nawyki.

Nasza firma organizuje takie szkolenia już w marcu. Szkolenia wpisane są do Bazy Usług Rozwojowych, masz więc szansę zdobyć praktyczną wiedzę, przy niewielkim wkładzie finansowym. Wybierz szkolenie dopasowane do Twoich potrzeb:

  • Cyberbezpieczeństwo z elementami Green IT

    Termin: 10-13 marca 2025 r.

    Zapisy i szczegóły: https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/wyszukiwarka/uslugi/podglad?id=2446099

    • Green IT I cyfrowe bezpieczeństwo danych dla pracowników administracji publicznej

    Termin: 24-27 marca 2025 r.

    Zapisy i szczegóły: https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/wyszukiwarka/uslugi/podglad?id=2446195

    • EcoTech Security: zabezpiecz swój wizerunek w sieci oraz poznaj zasady Green IT

    Termin: 29-30 marca 2025 r.

    Zapisy i szczegóły: https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/wyszukiwarka/uslugi/podglad?id=2446274

    Podsumowanie

    Green IT to nie tylko trend, ale konieczność w obliczu globalnych wyzwań klimatycznych. Technologie informatyczne mają potencjał, by zmienić świat na lepsze, pod warunkiem, że będziemy ich używać w sposób odpowiedzialny i zrównoważony. Przejście na zielone przetwarzanie danych to inwestycja, która przynosi długoterminowe korzyści nie tylko dla środowiska, ale również dla gospodarki i społeczeństwa.

    Warto pamiętać, że zielone IT to nie tylko odpowiedzialność firm i organizacji, ale również indywidualnych użytkowników. Dzięki świadomym decyzjom możemy razem zmniejszyć ślad węglowy IT i przyczynić się do ochrony środowiska.

    Leave a Comment

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Scroll to Top